Amikor életemben először kínált nekem egy kedves hölgy spenótos quiche-t egy budapesti kávézóban, meggyőződésem volt, hogy azt akarta mondani: „kis spenótos”, csak véletlen felcserélte a szavakat – így jeleztem is neki, hogy inkább valami nagyobb falatra vágyom. Aztán rámutatott a vitrinben ékeskedő „sós tortára”, én pedig éreztem: ez szerelem első látásra. Azóta minden alkalmat megragadok a quiche fogyasztására, bár amióta vegán vagyok, ez gyakorta ütközik akadályokba – az eredeti francia recept ugyanis a tojástól áll össze, és alaposan megpakolják sajttal. Engem azonban nem olyan fából faragtak, hogy hátat fordítsak az egyik kedvenc étkemnek – így találtam meg mesés, krémes, laktató, mégis könnyű és garantáltan egészséges testvérét. Ahogy azt az efféle alapétkeknél már megszokhatta a nyájas konyhatündér olvasó, elmesélem az alapreceptet, aztán pedig mindenki kreatív fantáziájára bízom a folytatást – én ezúttal édesburgonyás-gesztenyés változatot sütöttem, fűszeres lilakáposztával megfejelve.
Hozzávalók 1 adaghoz (kb. 8 szelet)
Az alaphoz (egy kapcsos tortaformához, kb. 8 szelethez)
- 1.00 csésze szárított paradicsom
- 1.00 csésze kesudió vagy mandula/dió, esetleg ezek keveréke
- csésze zabpehely
- 3.00 ek. őrölt lenmag (bioboltokban kapható)
A töltelékhez:
- 1.00 csomag tofu (25-30 dkg), füstölt/paprikás is lehet
- 1.00 nagy fej hagyma
- 2.50 gerezd fokhagyma
- 3.00 púpozott ek. csicseriborsóliszt (ettől fog összeállni)
- 1.00 púpozott ek. élesztőpehely (ez adja a kellemesen sajtos ízt)
...és itt jön a turpisság, mert ízléstől, idénytől függően kerülhet bele:
- 2.00 szem cékla
- 1.00 csésze spenót vagy 2 szem édesburgonya, esetleg 1 kis sütőtök
- 1.00 jó nagy marék sárgarépa/fehérrépával kevert krumpli és karalábé
Fűszerek:
- só
- bors
Az édesburgonyához, répához, sütőtökhöz: téli fűszerek, pl.:
- 1.00 csipet fahéj
- 1.00 csipet szerecsendió
- szegfűszeg de a keleti ízesítés is jól áll nekik: őrölt koriandermag, kömény, kurkuma
A céklához, krumplihoz, fehérrépához:
- kakukkfű
- rozmaring
A karalábéhoz:
- kapor
Elkészítés
Az alap elkészítése roppant egyszerű:
- minden hozzávalót bedobok a konyhai robotgépembe (abba a tartályszerűbe, amelynek nagy kaszabolókések pörögnek az alján), és addig nyomatom a gombot, amíg morzsás állagú, tapadós masszát nem kapok.
- Ha nem áll össze magától, olívaolajjal lazítom egy kicsit.
- Mindezt egy kapcsos tortaformába nyomkodom úgy, hogy pereme is legyen (de nem tragédia, ha nem ér a tetejéig).
A töltelék elkészítése sem túl komplikált:
- a választott zöldséghozzávalókat a hagymával és fokhagymával együtt kockákra vagdosom, hogy gyorsan megpuhuljanak, majd forró vízben kifőzöm őket.
- Szűrés után (a levet tessék elrakni, isteni leves készülhet belőle) ezt is a robotgépbe dobom a tofuval és a többi hozzávalóval, majd ha sűrű, homogén krémet kaptam, rákanalazom a tészta-alapra.
- Extra tipp: aki cifrázni szeretné, még 10 dkg (főtt vagy fagyasztott) borsóval vagy zöldbabbal is feldobhatja a krémet, de ezt már nem kell ledarálni, elég belekeverni a masszába.
És a végén:
- A tortácska jó 45 percre bevándorolhat a 190 fokra előmelegített sütőbe. Ha a teteje a korai pirulás jeleit mutatná, lazán le lehet takarni egy sütőpapírral.
- A „topping” lehet sülthagyma, pirított magvak, zöldhagyma, vékonyra vágott grillzöldségek – mondjuk cukkini vagy padlizsán, de én vallom, hogy a vörösborban, 1 nagy evőkanál áfonyalekvárban, fahéjjal, babérlevéllel szinte mállósra főtt lilakáposztánál nincs pocakmelengetőbb, különösen télvíz idején – és pont annyi idő alatt készül el fedő alatt, közepes lángon, amíg a quiche kisül.
- 20-30 percet hagyom hűldögélni egy sütőrácson, majd egy vajkéssel felszerelkezve, óvatosan leválasztom a tortagyűrűt, és voilá, a quiche készen áll arra, hogy elbűvölje a nagyérdeműt franciás eleganciájával.